Blog

tyrkys.jpg
29. 03. 2018  Prírodné kamene a ich význam – 9. diel Tyrkys

Prírodné kamene a ich význam – 9. diel Tyrkys

Tyrkys je silný liečivý kameň, údajne jeden z najsilnejších, ktorý je vhodný na meditácie. Je typický svojou svetlomodrou alebo zelenou farbou. Tisícky rokov je ceneným kameňom nielen pre svoje magické vlastnosti, ale tiež vďaka svojmu vzhľadu.

Tyrkys je minerál, ktorý svoju farbu získava vďaka prímesi medi. Jeho názov pochádza z francúzštiny – turques, čo v preklade znamená Turci. Aj keď tyrkys nepochádza z Turecka, tak sa cez jeho územie prepravoval z nálezísk v Perzii, a tak získal svoj názov. Dnes sa jeho najväčšie náleziská nachádzajú v Egypte, USA, Mexiku a Peru.

 

Rovnako ako lapis lazuli zdobí zlatú posmrtnú dosku jedného z najznámejších faraónov – Tutanchamóna. Obľúbený bol tyrkys i u Aztékov, ktorí ho používali k duchovným rituálom. Zdobili s nimi rituálne nástroje. V Perzii bol po tisícky rokov národným kameňom. Tyrkys bol použitý aj na výzdobu monumentálneho pomníku Tádž Mahal v Indii.

tyrkys

Tyrkys svojmu nositeľovi prináša šťastie, radosť a bohatstvo. Pôsobí proti depresiám a vyčerpaniu. Detoxikuje organizmus a posilňuje zrak. Pomáha pri opakujúcich sa bolestiach hlavy. Podporuje kreativitu, sebarealizáciu a nájdenie správneho riešenia pri problémoch.

 

Podľa farby

 

Zelený tyrkys, známy tiež ako tibetský tyrkys, sa líši farbou, ale inak má podobné vlastnosti ako modrý tyrkys. Rad zdrojov uvádza, že jeho vibrácie sú trochu iné a pomáhajú odlišnými vibráciami odblokovať 5. čakru – krčnú.

 

tyrkysový náramok

 

Tyrkys a znamenia zverokruhu

 

Znamenie: Blíženec, Strelec, Vodnár, Ryby.
Čakra: 5. krčná čakra

 

Pozrite si naše štýlové náramky z tyrkysu.